Papoušek červenokřídlý (Aprosmictus erythropterus)

Tento australský papoušek je asi 35 cm.dlouhý, váha 140 g., kroužek 6.5 mm, počet mláďat 3-5, líhnutí po asi 20 dnech, vylétají asi za 35 dnů.

Chov a odchov

Papoušek červenokřídlý je dnes již běžně chovaný papoušek Menší problém je v sestavení chovného páru, jelikož mláďata ve věku 2 - 3 let stále podobají více samici a proto není jednoduché poznat pohlaví u těchto papoušků . Papoušci červenokřídlí pohlavně dospívají ve věku 3 let.Voliéra ve které je chovám má rozměry 3x1 a výšku 2m + zimní ubikace 2 x 1 v 2m s volným průletem.Hnízdí v přírodní budce o průměru okolo 30cm a výšce 120 cm. Vletový otvor má průměr 12 cm. V roce 2010 již osmnáctého března snesla samička první vejce, což je neobvykle brzy. Obvyklá doba snůšky je půlka dubna.

V době toku bývají samci agresivní. Snůška obvykle čítá 3 – 5 vajec, zřídkakdy se objevuje početnější snůška. Samice je snáší v pravidelném intervalu, ve stejných intervalech se po uplynutí 21 dnů líhnou v budce holátka. Mláďata jsou v budce krmena rodiči asi 6 týdnů. Po 3-4 týdnech od vylétnutí z budky se mláďata stávají samostatnými.

Krmení

Papoušky červenokřídlé krmím suchou směsí zrnin, skládající se především z několika druhů prosa, slunečnice bílé, žíhané a černé, lesknice, ovsa loupaného, lněné semínko, trochu konopí a jiných semen. Před snůškou podávám naklíčené zrní. Suchou vaječnou směs dávám po celý rok. V období mláďat strouhám vajíčko,mrkev promíchané strouhankou Mají také rádi piškoty, zeleninu a nejraději chili papričky.

Copyright © 2010, Lukáš Košárek

TOPlist