Kakadu inka (Cacatua leadbeateri)

Existují dva poddruhy:

  • Kakadu inka růžový (Cacatua leadbeateri leadbeateri)
  • Kakadu inka rudochocholatý (Cacatua leadbeateri mollis)

Chov kakadu inka nepodléhá evidenci CITES.

Tento z nejkrásnějších kakadů dorůstá velikosti 35 cm. a váhy okolo 400 g. Základní zbarvení je bílé, hlava, hruď, břicho a spodní část křídel je krásně lososová. Spodní část břicha přechází v bílou. Ovšem největší chloubou je jejich chocholka. U kakadu růžového je široký žlutý pruh uprostřed chocholky lemován červenými pruhy a vršek chocholky je opět bílý. U rudochocholatého žlutý pruh téměř chybí, ale červená je výraznější.

Výskyt: volně žijící populace inků se vyskytuje ve vnitrozemí Austrálie, zejména pak na jihozápadu kontinentu. Obývá oblasti porostlé keři a stromy, především eukalyptem, u vodních zdrojů. Žijí v párech nebo malých skupinkách. V přírodě hnízdí v dutinách stromů, několik metrů nad zemí. Každý rok se vrací hnízdit na to stejné místo.

Pohlavní dimorfismus: sameček má duhovku tmavě hnědou až černou a samice ji má i v dospělosti načervenalou. Kakadu inka růžový na rozdíl od samičky má žlutý pruh na chocholce užší.

Kakadu inka patří stále mezi špičku v chovatelských zařízeních, i když odchovy už nejsou vzácností. Velikostí se o mnoho neliší od papouška šedého kongo. Ovšem rozpětí křídel má snad 60 cm. Papoušek žako má let podobný letu divoké kachny. Proti tomu let inků, je ladný let sovy. Proto musí mít dostatečně velkou voliéru. Konstrukce musí být bytelná, protože to jsou úspěšní dřevorubci. Měli by mít ve voliéře stále dosti větví. Zaprvé se stále baví okusováním a zadruhé se má kam samička ukrýt před dotěrným samečkem v době toku. Budka se doporučuje 35 x 35 a výška 80 cm. Dospělí jsou ve čtvrtém roce života. Snáší 3 až čtyři vejce, na kterých střídavě sedí oba rodiče. Inkubace trvá jeden měsíc a hnízdo opouští za 6 až 8 týdnů. Délka jejich života, je okolo padesáti let.

Toto jsou informace, které jsem získal od chovatelů, z tisku, nebo internetu. Jelikož mám tyto krasavce krátkou dobu, osobních zkušeností nemám mnoho. S přibývajícími zkušenostmi se rád podělím v další kapitole o chovu a doufám i odchovu.

Copyright © 2010, Lukáš Košárek

TOPlist